جستجو پیشرفته محصولات

5 وِیژگی که باید یک مسواک خوب داشته باشد

5 وِیژگی که باید یک مسواک خوب داشته باشد
فهرست مطالب

هیچ کسی نمی‌تواند اهمیت مسواک زدن را برای سلامت دندان‌ها انکار کند. این مسئله به حدی مهم است که در دوران مدرسه نیز آموزش‌های کاملی را درباره آنها به کودکان ارائه می‌دهند.

ولی کیفیت خود مسواک هم می‌تواند تاثیر زیادی بر روی کیفیت مراحل مسواک زدن داشته باشد و برای همین ممکن است این سوال در ذهن هر شخصی پیش بیاید که ویژگی های مسواک خوب چیست؟

در ادامه این مقاله از سایت مدچنل، قصد داریم تا تمامی ویژگی هایی که باید یک مسواک خوب داشته باشد را به شما معرفی کنیم.

 

ویژگی هایی که باید یک مسواک داشته باشد

قبل از اینکه بخواهیم نکات مربوط به یک مسواک خوب را بررسی کنیم، باید بدانید که هر مسواکی باید دارای قابلیت دسترسی به دندان‌های عقب را داشته باشد و هم اینکه بتوانید به راحتی از آن و در داخل دهانتان استفاده کنید. برای مثال، مشکلاتی در بخش چرخاندن در دهان نداشته باشد و …

ولی این نکات، به همین موارد ختم نمی‌شوند. به موارد زیر دقت کنید:

 

1. نوع دندانه‌های دندان

دندانه‌های مسواک در بازار به سه نوع نرم، متوسط و سخت تقسیم می‌شوند که این تقسیم بندی‌ها هم بر اساس الیاف آنهاست:

  • سخت: الیاف‌های مسواک سخت، دارای دندانه‌هایی کوتاه و ضخیم هستند و حتی از نظر اکثر متخصصین، انتخاب این مسواک‌ها می‌تواند تاثیرات منفی بر روی دندان شما را داشته باشد. چون الیاف‌های ضخیم این مسواک‌ها، می‌تواند باعث آسیب زدن به لثه و فضای بین دندان‌ها شود.
  • متوسط: از مسواک‌های متوسط به عنوان بهترین انتخاب برای خرید مسواک اسم می‌برند و به دلیل حالت متوسط بودن الیاف‌ها، می‌تواند مراحل نظافت دندان را با کیفیت هر چه تمام‌تر، انجام دهد.
  • نرم: مسواک‌های نرم هم به مانند مسواک‌های متوسط، دارای کیفیت بسیار بالایی هستند که می‌تواند مراحل نظافت دندان را هم با کیفیت بالا انجام دهد. ولی مقاومت الیاف و دندانه‌های این مسواک بسیار کم است و برای همین، نیاز به تعویض سریع‌تر دارند.

 

2.انتخاب سایز

امروزه انواع مختلفی از مسواک‌ها وجود دارد که بخشی از این تنوع هم مربوط به سایز و اندازه مسواک می‌شود. اندازه مسواک باید به گونه‌ای باشد که به راحتی در دست قرار بگیرد.

 

3.مقرون به صرفه

درست است که مسواک‌ها می‌توانند نقش بسزایی را در کیفیت مراحل مسواک زدن داشته باشند. ولی لازم هم نیست که هزینه‌های زیادی برای آن پرداخت کنید. چون شما باید در بازه زمانی سه الی شش ماهه، مسواک خودتان را تعویض کنید و همین تعویض‌های مکرر می‌تواند هزینه‌های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

پس با رعایت تمامی نکات بالا، درنهایت سعی کنید تا از مسواک‌های ارزان قیمت استفاده کنید.

 

4.زاویه مسواک

اگر به ظاهر برخی از مسواک‌ها نگاه کنید، متوجه می‌شوید که دارای ظاهری زاویه دار یا همان کج هستند. همین زاویه دار بودن مسواک باعث می‌شود تا کنترل بهتری بر روی آن داشته باشید.

 

5.خرید از مراکز بهداشتی

مسواک یک وسیله بهداشتی است و برای همین باید حتما مسواک‌ها را از مراکز بهداشتی به مانند داروخانه‌ها یا کلینیک‌های دندانپزشکی خریداری کنید. اگر شما مسواک را از مراکز بهداشتی خرید نکنید، عملا مهر از بین رفتن دندان‌های خودتان را امضاء کردید!

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید